Šport in fitnesNogomet

Euro-1988 nogomet: rezultati in zanimiva dejstva

Evropsko prvenstvo v nogometu je končno doseglo Nemčijo - najbolj titlovano ekipo na tem turnirju. Euro 1988 ni bil brez škandalov. Po izbiri lokacije države so socialistični taborci napovedali bojkot dogodka, če organizatorji tekmujejo v West Berlinu. FRG ni poskusil usode. Na splošno je bilo prvenstvo zanimivo. Državni reprezentanci tokrat ni uspelo priti visoko. Toda Sovjetska zveza je utripala in dosegla končno. Ekipa je zamudila dva prejšnja turnirja in lahko osvojila naslov, vendar je na poti, kako je nizozemski vstal.

Oblika zapisa

Do osemdesetih let je bila oblika prvenstva že določena. V zaključni fazi je igral osem ekip: sedem zmagovalcev kvalifikacijskih skupin in države gostiteljice. Ekipe so bile razdeljene v dve podskupini. Možnost igranja v polfinalu sta prejeli dve ekipi iz skupine.

Mesta in stadioni

Euro-1988 je v nogometu od 10. do 25. junija 1988 osem polj Nemčije.

• "Volksparkstadion" v Hamburgu (kapaciteta 61 200).
  • "Parkstadion" v Gelsenkirchnu (kapaciteta 62 000).
  • "Münggersdorfer" v Kölnu (zmogljivost - 47 000).
  • "Waldstadion" v Frankfurtu na Majni (zmogljivost - 61 000).
  • Stadion Spodnja Saška v Hannovru (kapaciteta - 50 423).
  • "Reinstadion" v Düsseldorfu (zmogljivost - 55.850).
  • "Olympiastadion" v Münchnu (zmogljivost - 69.000).
  • "Nekarstadion" v Stuttgartu (kapaciteta - 50.000).

Vse areni so bile popolnoma pripravljene, kar ni presenetljivo. Nemčija je že zgodila, da ima velik nogometni dogodek (FM-74), zato je bilo znano o vseh tankočah. Ta država ni bila izbrana za nič, ker je za pravico gostiti turnir boril osem držav.

Kvalifikacijski turnir

Žreb je potekal 14. februarja 1986. 32 ekip, ki so sodelovale, so ugotovile, s kom igrajo, prve sestanke pa so jeseni.

Skupina 1

V kvalificirani skupini so bili (glede na položaje, ki jih zaseda skupina):

• Španija (10 točk);
  • Romunija (9 točk);
  • Avstrija (5 točk);
  • Albanija (0 točk).

Nacionalna ekipa Romunije se je že včasih navadila na stalne sestanke s Španijo na velikih turnirjih. Špartancem moramo plačati spoštovanje - vedno so bili pred nami. Mnogi bodo rekli, da so Rumuni slabo igrali in se motili. Že 25 let je Španija osvojila štirikrat, trikrat pa je izgubila trikrat v Romuniji. Torej, prednost je minimalna.

V razvrstitvi za Euro-1988 je Romunija tekmovala z "Furies" do zadnjega. V njihovi sestavi so bili v teh letih polni dobrih igralcev. Kljub odlični igri Romunov so se Španci v skupini udeležili za 1 točko in končali v zaključni fazi.

• Malta (2).

Prejšnji izbor za evro ekipo v Italiji ni uspel, vendar je ta potekal, čeprav brez težav. Glavni rivali Italijancev so bili Švedi in Portugalci. Drugi je izletel iz dirke za lastno neumnost. Po neuspešnem delovanju na svetovnem prvenstvu je Portugalska izgubila veliko igralcev, ki so bili diskvalificirani. Preostali so ekipo zapustili v solidarnosti s svojimi tovariši. Zaradi tega ekipa ni bila več nevarnost.

Švedska se je zelo potrudila. Državna ekipa je uspela celo premagati Italijane, vendar so bile pomembne točke v drugih tekmah izgubljene.

• Norveška (4).

V ostrejšem boju sovjetske reprezentance so spet uspeli priti do velikega turnirja. Na Euro 1988 je ekipa opravila delo Valerija Vasilieviča Lobanovskega. Državna ekipa je prišla v težko skupino. Tukaj so sedanji evropski prvaki in težka GDR. Poleg tega sta dve ekipi, ki sta bili zunaj, vendar bi lahko presenetila.

Islandci so se takoj presenetili, pri čemer so vzeli točke iz Francije (0: 0), nato pa ZSSR (1: 1). Iste jeseni je ekipa Lobanovsky porazila Francozu z rezultatom 2: 0. Naslednje leto je prineslo nove zmage, zahvaljujoč katerih je ekipa odšla na Euro-1988.

Skupina 4

Položaj:

• Anglija (11);
  • Jugoslavija (8);
  • Severna Irska (3);
  • Turčija (2).

V kvalifikacijskem krogu Euro-1988 so bile skladbe Jugoslavije in Anglije enake. V preteklih letih so se pokazale, da so ekipe na isti ravni in da se lahko vse zgodi. Na tem izboru so Angleži dokazali svoj naziv »ustanovitelji nogometa«, ki so dvakrat premagali glavnega nasprotnika. In domača ekipa v Beogradu je izgubila z rezultatom 4: 1.

Obe preostali ekipi sta vzeli ustrezna mesta, ne da bi vplivala na vodje.

• Ciper (1).

Izginila je prejšnja nizozemska reprezentanca. Tokrat so se vse sile vrnile na Euro 1988. Rezultati ekipe niso trajali veliko po prihodu trenerja Rinusa Michelsa. Poleg tega je Nizozemska imela srečo s skupino. Nacionalna ekipa Poljske in Madžarske ni osvetlila, kot prej, čeprav so Madžari, ki Nizozemcem niso dovolili, da vstopijo v mehiško prvenstvo. Po splashu v izboru za evropsko prvenstvo-80 so Grki spet vstopili v sence. Če se boš strah Cipra sploh nima smisla. Vendar pa je bilo v tekmi s Ciprčani, da se je zgodila situacija, zaradi česar je bilo treba urediti ponovitev. Navdušenec Nizozemcev je vrgel petarda na terenu, ki je ogrozila vratarja Cipra (do takrat, ko je Nizozemska vodila 8-0). Imenovan je bil ponovitev, v kateri je bila prednost za Nizozemcem (4: 0).

Skupina 6

Položaj:

• Danska (8);
  • Čehoslovaška (7);
  • Wales (6);
  • Finska (3).

Zadnje skupine so se spominjale željni boj do zadnjih minut. Šele zdaj razlog za to ni bila moč nacionalnih reprezentanc, ampak počasna igra priljubljenih. Danska, ki v teh letih ni bila nevarna, se je z Walesom igrala enakopravno, zmagal domov in izgubila na cesti. Do konca izbora Danci so prišli na prvo mesto, njihova proizvodnja pa je bila odvisna od tekme Wales-Czechoslovakia. Čehi so že izgubili vse možnosti za izhod in Welshovi ljudje so potrebovali zmago. Toda prvi se je odločil, da ne bo zamudil Walesa in pomagal Danskem.

• Luksemburg (1).

Pred začetkom izbora je bila Belgija priljubljena, ki je uspešno vodila nedavni svetovni pokal. Strokovnjaki so verjeli, da se bo Bolgarija in Škotska lahko upreti, kar je imelo tudi nekaj težo na svetovni areni. Kot rezultat, so vsi priljubljeni leteli mimo Euro-1988. Senzacionalno je skupina osvojila Irska, ki še nikoli ni začela igrati velikih turnirjev. Trener ekipe Jack Charlton in uspelo jih je naučiti igrati privlačen nogomet. Rezultat je prišel takoj. Ekipa je uspela izgubiti Belgijo, nato pa zmagati na Škotskem in doma domov. Kljub temu je sprostitev Irske v zaključni fazi odvisna od tekme Škotska-Bolgarija. Tudi vlečenje je pripeljalo zadnji iz skupine, ki je potekalo do zadnje minute. Gary Mackey je dosegel 86. cilj. Zanimivo je, da je bil sam Jack Charlton na ribolovnem potovanju, ko je bil obveščen o zadetku na Euro 1988. Počitnice je bilo treba preložiti ...

• Danska (0 točk).

Danska, ki ji sledijo mnogi takrat, ni mogla opraviti čudeža, izgubila je vse tekme. Trener ekipe (Piontek) je hotel zapustiti ekipo, vendar ga je vodstvo prepričalo, da ostane še eno obdobje izbire.

Nacionalna ekipa Španije je izgubila v drugi stopnji Italije z minimalnim rezultatom. Morala je premagati Nemčijo. Stanje za njo je znano - pred nekaj leti je bilo treba doseči nekaj podobnega. Nemci so v preteklih letih resno okrepili, znani most Franz Beckenbauer se je dvignil na trenerski most , tako malo jih je verjelo v čudežno reševanje Špancev. Poleg tega je bilo FRG lažje igrati, zahvaljujoč domačemu stadionu in navijačem. Nemci so samozavestno premagali "selekcijo" (dvojni zadetek Feller) in osvojil prvo mesto. Italijanska ekipa se nahaja na drugem mestu z enakim številom točk, vendar z manj golov.

Adzelio Vicini je odlično pripravil Italijane. Ekipa je navdušila svoje navijače z igro. Italijani so igrali z žrebom v žrebu in zmagali zmagali. Gol je zamudil zaradi golmanske napake Zengi. Mimogrede, ta žoga je bila edina zamujena Italijani v skupini.

Skupina B

Položaj:

• ZSSR (5 točk);
  • Nizozemska (4 točke);
  • Irska (3 točke);
  • Anglija (0 točk).

ZSSR na Euro 1988 začel igrati negotovo. Obstaja legenda, da je zaradi slabega zagona eden športni novinar napisal članek: "Ali je skupina ZSSR odšla v Nemčijo na svojo vozovnico?" Kakšen novinar in v katerem časopisu je bil objavljen žaljiv članek - nihče ne ve.

Prvi dve tekmi igralcev sovjetske ekipe so mračno preživeli, vendar so lahko igrali točke. Začetno tekmo proti Nizozemcem je dobil čudež. Takšne situacije v nogometu se imenujejo "rebound". Zmaga ekipe je prinesla gol, ki ga je dosegel branilec Vasilij Ratz. Naslednja je bila tekma proti Irski. Tukaj je vse šlo tudi ne tako rožnato. Ronnie Whelan se je razlikoval in zmagal svojo ekipo. Nastopi Protasova so se lahko sprostili 25 minut pred koncem srečanja, vendar bi jih lahko pogrešali.

Treba je omeniti sestavo ekipe ZSSR. Euro-1988 je v tem času osvojil najbolj znane nogometaše Sovjetske zveze. V ekipo so bili znani napadalci Oleg Protasov, Alexander Zavarov in Igor Belanov. V obrambi so sijale: Vasilij Rats, Sergej Aleinikov, Vagiz Khidiyatullin, Oleg Kuznetsov in Anatolij Demjanenko. Med igralci polčasov je mogoče ugotoviti: Gennady Litovchenko, Alexei Mikhailichenko in Sergei Gotsmanov. Vrata je zaščitil Rinat Dasayev.

Ekipa ZSSR je uspela zadovoljiti svetlo igro le v končnem tekmovanju skupine. Pobegnila z Anglijo, ki je že izgubila vse možnosti za vstop. Britanci niso uspeli na turnirju in so izgubili vse tri tekme. Glavna tragedija je bila poraz iz Irske. Sosedje še vedno spominjajo na to igro in jo imenujemo najboljše v zgodovini.

Polufinalni

Nizozemska ekipa se je pogosto srečala z Nemci, vendar niso zmagala na velikem turnirju. V polfinalu Euro-1988 so analitiki dali prednost gostitelju, toda "oranžna" bi lahko ustvarila občutek.

Igra je bila mirna, z majhno prednostjo Nemcev. Na 55. minutah sodnik za vprašljiv prekršek izenačuje kazen v nizozemskem cilju, Matthaus pa je dosegel zadetek. Nizozemska reprezentanca je tekla do cilja tekmeca. Nemci so prišli v obrambo. In zdaj, v 74. minuti, "oranžna" zaslužijo kazen, Ronald Koeman brez napak rezultatov. Boj je šel na podaljšek, toda Marco van Basten v 90. minuti ne pusti možnosti za Nemčijo.

V Stuttgartu v drugi polfinalni tekmi so se združile reprezentance ZSSR in Italije. Sovjetska ekipa je pokazala odličen nogomet in izgledala je veliko bolje od sovražnika. Na 60. minuti je Lytovchenko dosegel prvi gol. Dve minuti kasneje je drugi prispel v vrata Italijanov. Tokrat se je Oleg Protasov razlikoval. Ekipa se lahko razlikuje več, vendar se je tekma končala v prednost dveh ciljev. Igralci z napadalno igro zaslužijo aplavz navijačev.

Finale nogometnega prvenstva Euro-1988

Prvič v zgodovini evropskih prvenstev so se tekmovalci srečali dvakrat. V prvem tekmovanju je sovjetska ekipa igral slabo, a je zmagala. Druga tekma je bila v enakem položaju, v nekaj trenutkih je ekipa Lobanovsky celo presegla nasprotnika, vendar ni mogla zmagati.

V 32. minuti je dosegel Gullit. Na 54. mestu je bil zaključni račun Van Basten. Nacionalna ekipa Sovjetske zveze se ni odrekla napadom na nizozemskih vratih, vendar ni mogla doseči rezultata.

Ekipa je kljub izgubi uspela osvojiti spoštovanje oboževalcev v državi. Vodstvo je dodelilo vsakemu igralcu okoli 25 tisoč dolarjev, kar je zelo dobro za tiste čase. Euro 1988 je bil zadnji uspešen turnir za ZSSR. Po tem je na Svetovnem prvenstvu v Italiji prišlo do neuspeha, potem pa je Sovjetska zveza popolnoma prenehala obstajati.